by

Co najczęściej ulega awarii w samochodach?

Trudno wyobrazić sobie życie obecnie, bez posiadania auta. Pojazdami dojeżdżamy do pracy, wozimy dzieciaki do szkoły lub też przedszkola, przewozimy nimi zakupy. Fakt ich posiadania jest całkiem naturalny, przy czym coraz częściej w polskich domach mamy min 2 samochody, a czasem w sytuacji większych dzieci nawet i więcej.

Kłopoty z układem chłodzenia

Układ chłodzenia jest bardzo istotny z perspektywy eksploatacji naszego auta. Stosunkowo często jednakże interesujemy się nim dopiero wówczas, kiedy zapala się nam czerwona lampka z symbolem termometru, sygnalizująca problemy z układem chłodzenia w silniku. Najczęstszą przyczyną jest:

  • przerdzewiała chłodnica,
  • zepsuty termostat,
  • przeciekające przewody.

Rozrusznik nie jest urządzeniem drogim, właśnie z tego względu, dostrzegając pierwsze oznaki jego uszkodzenia – warto go wymienić. Rozruszniki w samochodach są na czwartej pozycji, w rankingu najmocniej awaryjnych elementów.

Jeżeli mając kłopot z ładowaniem sprawdzimy, że nie jest to spowodowane alternatorem i zabrudzonymi złączami, powinniśmy przyglądać się uważnie posiadanej w aucie baterii, gdyż to ona bywa przyczyną braku prądu. Akumulatora naprawić nie da się, gdy zatem przestanie właściwie działać – niezbędnym jest najzwyczajniej w świecie zakup nowego.

Innym często kłopotliwym elementem z chłodem związanym jest kompresor klimatyzacji. W tym przypadku awaria będzie często bardzo kosztowna. Choć nie zawsze, warto więc postawić na specjalistę z tego zakresu.

Alternator

Kolejnym elementem, najczęściej psującym się w samochodach jest alternator. Jak zaznaczają mechanicy zdarza się często, że w sytuacji kiedy próbujemy uruchomić silnik, rozrusznik kręci się bardzo pomału a światła samochodu przygasają. Właściciele pojazdów nierzadko wówczas decydują się na kupno nowego akumulatora, a tymczasem za ten stan rzeczy zazwyczaj odpowiada ładujący go alternator. Inną przyczyną braku ładowania być może korozja występująca na złączach, tak zwanych klemach. Wówczas, aby zaradzić problemowi wystarczy ją po prostu usunąć.