by

Czy kobiety mają lepsze podejście do dzieci?

W naszym społeczeństwie funkcjonuje cała masa stereotypów. Czy rzeczywiście mają one aż tyle wspólnego z rzeczywistością?

Kobieta = matka?

Stereotypy mają to do siebie, że oparte są na uogólnieniach, uproszczeniach, a co za tym idzie – często mitach. Choć ten mówiący o tym, że kobiety mają lepsze podejście do dzieci niż mężczyźni, jest dla nich mimo wszystko raczej pochlebiający, często są najzwyczajniej w świecie bardzo krzywdzące. Nie powinno się ich rozpowszechniać i utrwalać, dla dobra wszystkich. Kobieta nie powinna być kojarzona automatycznie z rolą matki i opiekunki, nie każda nią będzie i chce być, i jest to jak najbardziej w porządku.

Praca z dziećmi

Gdyby myśleć stereotypami i ścieżkami od lat wytyczanymi nam społecznie i kulturowo, kobieta powinna nadawać się najlepiej do wszelkich prac związanych z przebywaniem z dziećmi. Mianowicie wychodziłoby na to, że będzie z niej najlepsza przedszkolanka, wychowawczyni, pediatra czy animatorka zabaw dla dzieci.

Oczywiście większość kobiet rzeczywiście zapewne będzie posiadała sporo cech „kobiecych”, takich jak na przykład: troskliwość, czułość, delikatność. A to właśnie one są argumentem za tym, że kobiety mają lepsze podejście do dzieci. Jednakże panie są przeróżne i zasługują na mniej powierzchowne ocenianie. Najlepiej patrzeć na ludzi jednak indywidualnie, a nie przez pryzmat płci czy innego tego typu kryterium.

Animatorka zabaw dla dzieci czy może animator?

Animatorka zabaw dla dzieci – brzmi bardzo naturalnie, prawda? Jakby musiała być to kobieta. A gdyby otworzyć się na inne możliwości?

Zapewne znalazłoby się wielu mężczyzn, którzy okazaliby się o wiele lepszymi animatorami zabaw, aniżeli kobiety. Także nie każda kobieta, i prawdopodobnie nawet nie większość kobiet, będzie widziała spełnienie w pracy o takim charakterze. Dlatego najlepiej otworzyć szeroko oczy na każdego chętnego pracownika i w ofercie pracy zmienić z „poszukiwana animatorka zabaw dla dzieci” na „poszukiwany animator lub animatorka” i mieć możliwość na znalezienie nie tylko wspaniałej animatorki, ale również cudownego animatora.

adwokat łódź rozwód