by

Jak kupić złoto?

Kilka dni temu zainteresowałem się tematem surowców. Nie chciałem się ograniczać do najbardziej rozpoznawalnego złota i srebra. Przeglądałem wszystko – złoto, srebro, platynę, pallad, ropę, nawet miedź, cynk i aluminium na różnych przestrzeniach czasowych. Najwięcej uwagi poświęcałem na wykresy przynajmniej 5-letnie, gdyż część środków chciałem ulokować na dłuższy czas. Być może zapytacie „po co, skoro na giełdzie można zarobić więcej?”. Oczywiście! Można też stracić. Uważam, że kluczem do sukcesu jest dzielenie portfela i inwestowanie w różne źródła.

Pewnie Was nie zaskoczę, że najbardziej zainteresowało mnie złoto. Wszystkie inne metale i ropa miały bardzo duże wahania na przestrzeni 5 lat. Tylko złoto zawsze zyskiwało w dłuższym okresie. Pozostałe surowce zazwyczaj utrzymywały się na podobnym poziomie, notując duży wzrost w ostatnim roku. Tak wyglądało dla żółtego kruszcu to na przestrzeni ostatnich 10 lat (kolor niebieski to złoto-pln, różowy złoto-euro, pomarańczowy złoto-dolar amerykański).

6 rzeczy, które warto wiedzieć o podatku od złota

  1. Sztabki i złoto lokacyjne są zwolnione z podatku VAT.
  2. Przy zakupie sztabek nie płacimy żadnego podatku, zakupu nie musimy też zgłaszać do urzędu skarbowego. Do zakupu dołączana jest faktura VAT. Tutaj drobna uwaga, bo pytałem firmy, które są płatnikami VAT. Z tego co się orientuję, to zakup złota od osoby fizycznej będzie podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% od wartości zakupu. Cytując Andrzeja Ossowskiego, radcę prawnego z Kancelarii Sowisło & Topolewski „Zakup sztabek i monet nie podlega PCC, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest zwolniona z tego podatku.”.
  3. Przy jednorazowym zakupie do 15 tys. euro transakcje są nierejestrowane, jeśli kwota transakcji będzie większa, konieczny będzie dowód osobisty.
  4. Przy sprzedaży również nie płaci się żadnego podatku. Sprzedaży złota możemy dokonać w lombardach, kantorach, oddziale NBP oraz firmach nuzmizmatycznych, które mają umowe kantorowa. Jeśli firma numizmatyczna nie ma umowy kantorowej, to złoto można sprzedać, tylko w przypadku, gdy możemy wystawić im fakturę za sprzedawane złoto. Nie wiem jak to wygląda w przypadku sprzedaży złota osobom fizycznym, myślę, że tutaj zobowiązany do zapłacenia podatku PCC będzie kupujący.
  5. Jeśli sprzedamy złoto przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu, to będziemy zobowiązani do zapłacenia podatku PIT według skali podatkowych 19, 30 i 45% i wykazaniu tego w rozliczeniu rocznym.
  6. Jeśli zakup złota nie przekroczy kwoty 1000 zł, to nawet w przypadku, gdy transakcja jest zawierana między dwoma osobami fizycznymi, zakup nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu od czynności cywilnoprawnych PCC.