by

Jak sfinansować swoją działalność, oto jest pytanie?

Szeroka oferta obecnych na rynku źródeł finansowania daje możliwość wybrania tej, która idealnie wpasuję się w potrzeby Twojej firmy. Różnice między produktami często nie są do końca oczywiste, co może utrudnić podjęcie decyzji. Poznaj główne różnice między kredytem inwestycyjnym, a leasingiem.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ istotne jest dla jakiego przedsiębiorstwa potrzebne jest dofinansowanie. Ponad to, jest jeszcze wiele innych pytań, na które trzeba odpowiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji. To na jaki cel potrzebne jest finansowe wsparcie oraz to w jakiej branży działamy jest równie istotnym czynnikiem.

Kredyt inwestycyjny a leasing

Kredyt bankowy oraz leasing to obecnie dwa najczęściej wybierane przez przedsiębiorców sposoby na finansowanie działalności gospodarczej. Kredyt wciąż budzi większe zainteresowanie, lecz nie jest on dostępny dla wszystkich. Bank nie udziela kredytu pochopnie, wymaga bowiem od kredytobiorcy, aby spełniał postawione przez niego warunki. Przy dużej kwocie oraz długim okresie kredytowania bank może oczekiwać tego, że dane przedsiębiorstwo funkcjonuje już od określonego okresu czasu, na przykład dwóch lat. Jeżeli Twoja firma dopiero zaczyna swoją działalność to możesz wykluczyć kredyt bankowy i zacząć rozglądać się za innym rozwiązaniem, jakim może być na przykład dotacja z Unii Europejskiej.

Wymagania banku

Sam fakt, że firma istnieje długo nie jest jednak wystarczający, dokumentacja jest również bardzo ważna. Efektywność ekonomiczna, słuszność inwestycji, precyzyjnie przygotowany kosztorys, plan działań i przewidywane zyski powinny być udokumentowane i gotowe do przedstawienia w banku. Jeżeli brak dokumentacji i papierkowej roboty jest dla Ciebie ważnym aspektem, to leasing ma w tej kwestii wiele zalet. Procedury są ułatwione, a ilość potrzebnych dokumentów jest znacznie mniejsza.

Leasing, czy warto?

Decydując się na leasing, to jak długo funkcjonuje działalności również nie powinno być przeszkodą, ponieważ zazwyczaj rok jest wystarczającym okresem czasu, a obecnie na rynku można nawet spotkać oferty, w których okres 6 miesięcy jest wystarczającym. Leasing sprawdzi się w dofinansowaniu małych firm ponieważ wymaga dużej zdolności kredytowej, ale należy pamiętać, że w tym przypadku pozytywna historia kredytywa będzie dużym plusem. Ten sposób dofinansowania może jednak w pewien sposób ograniczać ponieważ wspiera on tylko niektóre rodzaje inwestycji i w efekcie końcowym może być bardziej kosztowny.