by

Jak umożliwić seniorowi długą samodzielność?

Seniorzy to coraz większa grupa w naszym społeczeństwie. Czasy, kiedy żyliśmy w domach wielopokoleniowych i mogliśmy liczyć na wsparcie wielu członków rodziny powoli odchodzą w niepamięć. Jak pokierować życiem drogich nam seniorów, tak byśmy nie czuli się przytłoczeni opieką nad nimi.

Obecnie coraz częściej bardzo dogodną sytuacją okazuję się mieszkanie w tym samym mieście co nasi rodzice, którymi w którymś momencie trzeba się zająć. Podczas gdy nasi rodzice i dziadkowie mogli liczyć na pomoc dużej liczby osób zamieszkujących w tym samym domu, my możemy jedynie modlić się o brak korków podczas przejazdu z pracy do rodzica, a następnie powrotu do domu. Większość z nas mieszka w domostwach dwupokoleniowych, czyli rodzice i ich dzieci. Dziadkowie zostają pozostawienie sami sobie po wyprowadzce dzieci i oczywiście przez długi raz mogą się z tym czuć świetnie. Trudno jednak zaprzeczać, że nasza sprawność wraz z procesem starzenia się raczej nie rośnie, a drastycznie spada w dół. W którymś momencie większość z nas będzie potrzebowała pomocy przy dbaniu o swój dom, a potem i o siebie. Jak więc usprawnić opiekę nad rodzicami, tak by nie gnać codziennie do nich, żeby pomóc w podstawowych czynnościach, a potem jeszcze wypełniać obowiązki we własnym domu.

Zadbaj o minimum sprzątania.

Choć starsze osoby lubią przeróżne bibeloty to zadbanie o porządek w swoim mieszkaniu często jest jednym z pierwszych problemów, z którymi sami sobie nie radzą. Usunięcie zbieraczy kurzu ułatwi wycieranie mebli, a jednocześnie nie będzie co miało przypadkiem spaść z mebli. Pamiętajmy, że podnoszenie przedmiotów z podłogi, to dla seniorów często spory wysiłek, a do tego grozi utratą równowagi i upadkiem. Rzeczy, które stoją na półkach często są kruche i łatwo się tłuką. Po uderzeniu w podłogę mogą się rozpaść na małe kawałki, które nie dość, że ciężko będzie posprzątać, to jeszcze mogą wpić się w stopę i pokaleczyć ją. Postaraj się też usunąć firanki. Starsze osoby, często chcą same je wymienić, a przy tej czynności łatwo upadek. Jeżeli nie uda się wywalczyć montażu chociażby rolet, to ustal kiedy pomożesz zmienić wystrój okna. Lepiej postawić na krótsze firanki, które nie przylegając do podłogi nie będą z niej zbierać kurzu.

Ułatw przygotowywanie posiłków.

Seniorzy mają problemy z precyzyjnymi ruchami i ich siłą. Problemem może być posmarowanie sobie kromki chleba masłem bez jego dziurawienia, ukrojenie plasterka wędliny, czy obranie warzyw. Robiąc zakupy w miarę możliwości kupuj produkty, które będą dla starszej osoby łatwe w przygotowaniu. Wybieraj np. masło w pudełku, które dużo łatwiej się smaruje i krojone wędliny. Część warzyw możesz wstępnie przygotować podczas cotygodniowej wizyty w domu potrzebującego pomocy rodzica. Na pewno będzie Ci wdzięczny za pomoc w obraniu ziemniaków, czy marchewki do zupy. Kolejnym problemem jest brak siły i możliwości utrzymania cięższego przedmiotu bez zrzucania tego co się na nim znajduje. Możesz temu zaradzić wymieniając duży czajnik i garnki na takie o mniejszej pojemności, które będą lżejsze, a dzięki temu poręczniejsze.

Wanna dla seniora musi być zabezpieczona.

Samodzielność podczas dbania o własną higienę jest dla wszystkich bardzo istotna. Osoba starsza najwcześniej będzie zgłaszać problemy z kąpielą. Wanna dla seniora powinna być wyposażona w barierki i poręcze. Jeżeli nie możesz jej wymienić na prysznic, z którego samodzielne korzystanie jest dużo wygodniejsze, to zadbaj o to aby zmaksymalizować bezpieczeństwo kąpieli. Do zewnętrznej ścianki dostaw schodki, które ułatwią pokonanie wysokiego brzegu wanny. W przypadku gdy możemy sobie pozwolić na remont ciekawą opcją będzie wanna dla seniora z otwieranymi drzwiami. Dzięki tej funkcji łatwo do niej wejść, a jednocześnie można poleżeć w ciepłej wodzie i wygrzać obolałe mięsnie i stawy.