by

Jaką dzianinę wybrać?

Każdy, kto decyduje się na szycie ubrań lub po prostu interesuje się modą, powinien wiedzieć, jakie są rodzaje dzianin i czym każdy z tych rodzajów się charakteryzuje. Pozwoli to na właściwy dobór materiału do danego projektu krawieckiego. Zatem jaką dzianinę wybrać do uszycia ciepłego swetra, a jaką do stroju kąpielowego – dzianinę sweterkową, single jersey a może trykot?

Tkanina a dzianina

Zanim zaznajomisz się z rodzajami dostępnych dzianin, musisz poznać najpierw różnicę pomiędzy tkaniną a dzianiną. Tkaniny powstają po złączeniu dwóch prostopadłych do siebie nitek, a dzianiny powstają z jednej nitki, uformowanej w oczka. Tkanina jest mniej elastyczna niż dzianina i wykorzystuje się ją do szycia bardziej eleganckich ubrań, takich jak koszule czy marynarki. Z dzianiny, czy to sweterkowej, single jersey czy jeszcze innej, produkowane są rzeczy wygodne – sweterki, dresy, t-shirty, skarpetki, czapki i inne. Dzianinę cechuje wysoka rozciągliwość, przewiewność i miękkość.

Single jersey, dzianina swetrowa czy ściągaczowa?

Możemy dokonać podziału dzianin ze względu na zastosowany splot. W tym przypadku wyróżniamy dzianiny rządkowe oraz dzianiny kolumienkowe. Dzianiny rządkowe to:

  • Dzianina swetrowa – miękka i przyjemna w dotyku. Może być to bawełna, wełna, akryl, poliester oraz ich mieszanki. Przypomina ubrania robione na drutach. Doskonała do szycia swetrów, narzutek, bluzek, tunik, a nawet akcesoriów dla dzieci.
  • Single jersey – cienka i elastyczna, wyróżniająca się lekkim rolowaniem na brzegach materiału. Idealna na sukienki, bluzki, t-shirty, spodenki, legginsy, piżamki i poszewki na poduszki.
  • Dzianina ściągaczowa – elastyczna, prążkowana lub całkowicie gładkiej. Wykorzystywana do wykańczania różnych elementów garderoby, takich jak bluzki elastyczne, bluzy i spodnie dresowe.

Trykot i tiul

Wśród dzianin kolumienkowych możemy wskazać na trykot i tiul:

  • Trykot – to podstawowy splot dzianiny kolumienkowej. Z trykotu szyje się stroje kąpielowe, kostiumy gimnastyczne i baletowe, a także bieliznę.
  • Tiul – lekki, ażurowy i przejrzysty materiał. Może być miękki, sztywny, siatkowy, a także nabłyszczany. Sprawdza się w formie welonów, woalek, szali i spódnic.
adwokat łódź rozwód