by

Murale – co w nich wyjątkowego?

Znacznej większości z nas zdarzyło się przynajmniej raz zatrzymać nagle przy atrakcyjnej fasadzie budynku przykrytej różnokolorową farbą. Wielkoformatowe dzieła sztuki imponują i mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć swym umiejscowieniem. W dużych ośrodkach miejskich bez wątpienia jest ich coraz więcej – niezmiennie oczarowują swoich sąsiadów oraz wabią głodnych niezwykłych wrażeń przybyłych.

Przestrzeń publiczna lubi różnorodność i wszystko to, co ma szansę dołożyć się do jej ubarwienia. Bywa że wystarczy tak niewielka zmiana, by określone miejsce, które przez lata było identyczne, stało się nowym, atrakcyjnym punktem spotkań. Sekretem powodzenia tego rodzaju wykończeń jest ich świetne zlokalizowanie, znakomicie rozplanowana kompozycja oraz pewien element zaskoczenia. Takim efektem olśniewają nas właśnie murale Łódź jest wręcz doskonałym przykładem miasta, które potrzebowało ich do urozmaicenia swoich szarych zakamarków. Miasto kojarzone z niezbyt atrakcyjnymi widokami przywabia współcześnie artystyczne dusze z zagranicy. Ci z kolei, pozostawiając po sobie niezwykle cenne pamiątki w postaci przepięknych naściennych grafik, skutecznie wabią kolejnych podróżnych.

Tym, co w słynnych muralach niewiarygodne, jest na pewno ich rozmiar, forma i unikalność. Każdy jest unikatowy i został zaprojektowany pod określoną elewację. Wielorakość styli, lokalizacji oraz kontekstu sprawia, że każde miejsce zyskuje dzięki nim unikatowy charakter. Każde takie dzieło jest naturalnie nieodporne na sporo czynników zewnętrznych, takich jak m.in. deszcz czy planowane konserwacje budynków. Właśnie z tego powodu tak je cenimy, zajmując oczy każdą chwilą ich obecności w naszym otoczeniu.