by

Więcej o złocie

7 rzeczy, które warto wiedzieć o złocie

  1. Pieniądze mogą stracić wartość, złoto nie.
  2. Złoto a certifikaty złota. Wartość złota polega na tym, że mamy je na miejscu. Nie wierzę w certyfikaty. Złoto jest bezcenne w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń jak wojna czy kryzys finansowy. Na tym polega jego wartość.
  3. Wartość złota w dłuższym okresie czasu zawsze będzie rosła, bo jest jego ograniczona ilość. Pieniądze można dodrukować, złota nie.
  4. Przy zakupie sztabek złota, z uwagi na duże widełki sprzedaży i zakupu tego kruszcu, jesteśmy stratni ok. 13-14% jego wartości.
  5. Nie opłaca się inwestować w złoto na krótki okres. To inwestycja przynajmniej na kilka lat.
  6. Lepiej wybrać mniejsze gramatury maksymalnie do 100 gram z uwagi na ich popularność. Wyższe będzie trudniej sprzedać. Najbardziej popularne są sztabki o wadze 1 uncji tj. 31,15 grama. Ja kupiłem różne sztabki, bo złoto jest też zabezpieczeniem na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń. Z większą trudniej się rozstać, to tak w razie czego:)
  7. Sztabki w dostawie do 45 dni są tańsze i mamy dowolność wyboru gramtury sztabek. Możemy też zdecydować, z której mennicy chcemy otrzymać złoto. Najbardziej popularne to austriacka PAMP i australijska Perth Mint. Złoto jest takie samo, ja wybrałem Australię, ze względu na wygląd sztabek i tego, że trudniej je dostać.

 

Od kogo kupić złoto

Moim zdaniem warte uwagi są dwie firmy numizmatyczne http://www.emonety.pl/ i http://www.e-numizmatyka.pl/. Ja zdecydowałem się na ten pierwszy, bo przy dostawie 45-dniowej miał niższe ceny, a Pani Aurelia Nitsze bardzo szybko odpisała na wszystkie moje pytania.

Złoto zostało dopiero zamówione w mennicy w Australii, ale opiszę swoje wrażenia jak tylko je odbiorę. W Warszawie.

Czy było warto kupić? Zobaczymy za kilka lat. Na początku trochę straciłem, ale się nie przejmuję, bo jak powiedziałem to inwestycja na dłuższy czas. A Wy co o tym myślicie?