by

Żyrandol do sypialni – wnętrze z klimatem

Sypialnia to pomieszczenie, którego atmosfera ma sprzyjać wyciszaniu przed snem. Tutaj odpoczywamy, urządzamy sobie popołudniowe, regenerujące drzemki, a nierzadko przewidujemy miejsce na garderobę. W jaki sposób oświetlić sypialnię?

Żyrandol do sypialni, ale nie tylko

W sypialni potrzebne jest wyraziste oświetlenie, równomierne rozpraszanie wiązek światła, bo to wciąż pomieszczenie, w którym za dnia trzeba bez problemu znaleźć odzienie, posprzątać czy spędzić chwilę przed toaletką przygotowując staranny makijaż. Z drugiej strony nie może zabraknąć atmosfery sprzyjającej relaksowi i odpoczynkowi, dlatego światło nie może dominować, razić i nadmierne pobudzać.

W sypialniach nierzadko rezygnuje się z typowego oświetlenia głównego, na rzecz bocznego, które niejako przejmuje rolę centralnego punktu świetlnego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nawet w minimalistycznych sypialniach zagościł żyrandol. Jeśli daleko mu do przepychu, a jego konstrukcja jest estetyczna, choć skromna, podwieszana na krótkiej lince, można na niego postawić.

Żyrandol do sypialni, który posiada półmleczne lub mleczne klosze, daje efekt delikatnie tłumionego światła, które sprzyja atmosferze wypoczynku, jednak nie pobudza nadmiernie. Jeśli klosze i światło kierowane są ku dołowi, powinny być zamknięte, aby w całości osłaniać żarówkę.

Uzupełnienie dla podkreślenia atmosfery

Żyrandol do sypialni mogą z powodzeniem uzupełniać lampki nocne ustawione na podręcznych szafeczkach lub kinkiety umocowane tuż nad wezgłowiem dużego łóżka. Jeśli na suficie już zagościł elegancki, a nawet luksusowy żyrandol, pozostałe oświetlenie powinno być maksymalnie skromne, dające efekt delikatnego oświetlenia. To okazja, by stworzyć fajną oprawę sypialni, dekorację, podkreślić atmosferę.

Dla zachowania spójnej i harmonijnej aranżacji, oświetlenie może być wybierane w komplecie. Innym pomysłem jest zakup lamp, które nie będą stanowić kompletu, co wniesie świeżość i nada charakterystycznego wyrazu sypialnianej aranżacji, jednak wszystkie lampy powinny oferować przynajmniej jeden wspólny element. Tak urządzona sypialnia pozwoli na efektywny wypoczynek, cudowne chwile i swobodę korzystania z niej za dnia.


Categories: